36. İstanbul Film Festivali’nde “Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak”

Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak belgeseli

36. İstanbul Film Festivali, bu yıl Özel Gösterim bölümünde Türkiye’nin kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerlerini anlatan çok özel bir belgesele ev sahipliği yapacak. Gazeteci D. Deniz Alphan’ın hazırladığı ve yönettiği “Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak” belgeseli, Türk Sefaradları’nın artık çok az kişi tarafından konuşulan dili Ladino (Judeo Espanyol) ve Sefarad yemek kültürününü konu alıyor.

İlber Ortaylı, Aylin Öney Tan, Karen Gerşon Şarhon, Mario Levi, Eliza Pinhas, Yossi Yusuf Pinhas, Mari Benmayor, Gila Benmayor, Soli Özel, Claudia Roden, Yalçın Türkoğlu ve Mehmet Tanrıkulu anlatımıyla zenginleşen belgeselde değişen yaşam koşullarının yarattığı kültürel dönüşüm, tanıkların ağzından kaydediliyor ve Sefarad mutfağının öne çıkan yemeklerine yer veriliyor.

Festival kapsamında 8 Nisan 2018, Cumartesi günü 16:00′da gösterilecek olan “Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak” belgeselinin kısa tanıtım filmini buradan izleyebilirsiniz.

Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak – Fragman // A Fading Language, a Fading Cuisine – Trailer from Deniz Alphan on Vimeo.

Haberler Yemek , , , , ,

Yorum yazın

You must be logged in to post a comment.

İçerik Hakkında

Gurme Ajanda’da yer alan yazıların tümü editörlerimiz tarafından hazırlanmakta, agregatör yazılımlar kullanılmamaktadır. Reklam alanları ve sponsorlu bölümler açıkça belirtilmekte, hiçbir haber yayını için ücret talep edilmemektedir.

Gurme Ajanda’da yer almak ister misiniz?

Yeni lezzetlerinizi, mönülerinizi, özel günler için düzenlediğiniz yemek, brunch, tadım gibi etkinliklerinizi, konuk şeflerinizi, yemek kurslarınızı, atölye çalışmalarınızı ve diğer duyurularınızı bildirmek için formumuzu kullanabilir;

basın bülteni ve diğer haberleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.