Dünyanın ilk “paket servis robotu” göreve başladı

Just Eat paket sipariş robotu Londra'da servise başladı

İngiltere’nin en popüler online yemek sipariş platformu Just Eat, paket siparişlerin teslimatı için robot kullanmaya başladı. Londra Greenwich’te başlatılan pilot uygulamanın ilk yemek siparişini veren Just Eat müşterisi, Taksim Meze adlı Türk restoranından falafel ve kuzu pirzola ısmarladı.

Drone’ların kullanım alanı yaygınlaştığında, e-ticaret sitelerinin teslimat için drone kullanmasına dair pek çok proje üretildi. Ancak İngiltere’nin en popüler online yemek sipariş platformlarından biri olan Just Eat, bu konuda drone’ları sollayacak bir çözümle müşterilerine hizmet vermeye başladı ve yemek siparişlerini teslim etmek için robot kullandı.

Just Eat ve Starship Technologies ortaklığı ile hayata geçirilen projede, yemek siparişi teslimatı için özel olarak üretilmiş robotlar, restorandan müşterinin adresine giderek teslimatı gerçekleştiriyor. Just Eat üzerinden verilen bir yemek siparişi, ilgili restoranın bilgisayarına (veya tabletine) ulaşıyor. Restoran siparişi hazırlarken robot restoranın kapısına ulaşıyor. Restoran personeli, paketi robotun özel kutusuna yerleştiriyor ve kapağını kapatıyor. Robot, verilen adrese gittiğinde, siparişi veren müşteriye “siparişiniz kapınızda” yazan bir SMS gönderiliyor. Müşteri siparişini alıyor ve robot bir sonraki göreve gidiyor.

Just Eat’in pilot bölge olarak seçtiği Londra Greenwich’te verilen ilk sipariş, Simone adlı müşterinin, evine yakın Türk restoranı Taksim Meze‘den ısmarladığı falafel ve kuzu pirzolası oldu. Simone, uygulamadan haberi olmadığını ve kapıyı açtığında robotla karşılaşmanın kendisi için sürpriz olduğunu söylüyor ve “Filmlerdeki gibiydi. Böyle bir teknolojinin hayata geçtiğini bilmek çok güzel. İlk anda bir şaşkınlık yaşadım ve robota bahşiş vermem gerekir mi diye düşündüm” diyor. Paket servis robotu uygulamasının 2017 sonuna kadar Londra’nın tamamında hayata geçirilmesi planlanıyor.

 

 

 

 

Haberler Yemek , , , , , , , ,

Yorum yazın

You must be logged in to post a comment.

İçerik Hakkında

Gurme Ajanda’da yer alan yazıların tümü editörlerimiz tarafından hazırlanmakta, agregatör yazılımlar kullanılmamaktadır. Reklam alanları ve sponsorlu bölümler açıkça belirtilmekte, hiçbir haber yayını için ücret talep edilmemektedir.

Gurme Ajanda’da yer almak ister misiniz?

Yeni lezzetlerinizi, mönülerinizi, özel günler için düzenlediğiniz yemek, brunch, tadım gibi etkinliklerinizi, konuk şeflerinizi, yemek kurslarınızı, atölye çalışmalarınızı ve diğer duyurularınızı bildirmek için formumuzu kullanabilir;

basın bülteni ve diğer haberleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.