Geleneksel pestil ve kömenin adresi: Pestil Dükkanı

Karışık Pestil Çeşitleri - Pestil Dükkanı

Gümüşhane’nin Türk Patent Enstitüsü’nce coğrafi işaret belgesi verilmiş geleneksel ürünleri ‘pestil’ ve ‘köme’nin markalaştırılması amacıyla ortaya çıkan Pestil Dükkanı, “yerel güzeldir” mottosunu rehber edinen gazeteci Hülya Meral’in girişimi olarak hizmete girdi. Gümüşhane ikliminin elverişliliği nedeniyle bu coğrafyada bolca yetişen ceviz, dut ile yapılan pestil ve kömenin yanı sıra doğada kendiliğinden yetişen,  kuşburnu meyvesi ile yapılan kuşburnu nektarı, kuşburnu çayı, keçiboynuzu (harnup) pekmezi ve diğer ürünler, Pestil Dükkanı’nın ürün gamını oluşturuyor. Pestil Dükkanı’nda sunum bakımından zenginleştirilmiş Rulo Pestil, Üçgen Pestil, Ballı Pestil, Top Pestil çeşitleri ve Pikolalı Köme, hediyelik kutularda satışa sunuluyor.

Dut, bal, ceviz , fındık, süt gibi malzemelere hiçbir katkı maddesi eklenmeden, geleneksel yöntemlerle üretilmesi nedeniyle pestil ve köme, uzmanların en sağlıklı atıştırmalıklar listesinde yer alıyor. Pestil Dükkanı, internet üzerinden bu yerel ürünlere erişimi kolaylaştırarak büyük şehirlerde yaşayan kişilerin sağlıklı ve doğal gıdaya ulaşımına ve Gümüşhane’deki kadın istihdamının artışına aracı olarak kırsal alanda kadının güçlendirilmesine yardımcı oluyor. Damak tadımıza, sağlığımıza ve kırsal kalkınmaya katkıları yadsınamayacak bu girişime başarılar diliyoruz.

Haberler Ürün Yemek , , , , , , , , , , , , ,

Yorum yazın

You must be logged in to post a comment.

İçerik Hakkında

Gurme Ajanda’da yer alan yazıların tümü editörlerimiz tarafından hazırlanmakta, agregatör yazılımlar kullanılmamaktadır. Reklam alanları ve sponsorlu bölümler açıkça belirtilmekte, hiçbir haber yayını için ücret talep edilmemektedir.

Gurme Ajanda’da yer almak ister misiniz?

Yeni lezzetlerinizi, mönülerinizi, özel günler için düzenlediğiniz yemek, brunch, tadım gibi etkinliklerinizi, konuk şeflerinizi, yemek kurslarınızı, atölye çalışmalarınızı ve diğer duyurularınızı bildirmek için formumuzu kullanabilir;

basın bülteni ve diğer haberleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.