Instagram ve Twitter’da alkollü içki markalarına erişim engeli

Instagram ve Twitter'da alkollü içecek engeli

Türkiye’deki Instagram kullanıcıları, bazı alkollü içki markalarının global hesaplarına erişimde bir süredir sorun yaşıyorlar. “Bu hesaba erişilemedi” ya da “bir hata oluştu” mesajı alan kullanıcılar, sosyal medyada Türkiye’deki alkollü içki tanıtım yasakları nedeniyle belli hesapların engellendiği görüşünü öne sürüyorlar. Ancak erişiminde sorun bulunmayan viski, votka, şampanya veya şarap markaları da var. Öte taraftan erişilemeyen hesapların bazıları İngilizce yayın yapan global hesaplar, bazıları da Türk markalarına ait yine İngilizce yayın yapan global hesaplar. Hesaplara erişimin bir mahkeme kararıyla mı yoksa Instagram’ın kendi tasarrufu ile mi gerçekleştirildiği konusunda pek çok spekülasyon yapılıyor.

Gurme Ajanda olarak, 15 Mart 2017’de Instagram basın bürosundan bu konuda bilgi istedik. Instagram basın ofisi yanıtında herhangi bir marka hakkında yorum yapamayacaklarını ancak marka hesabı (business account) sahibi kullanıcılarına içeriklerini kimin görebileceğini belirleyecek olanaklar sunduklarını bildirdi. Bu açıklamayı, Instagram’a getirilen yeni özellik sayesinde markaların yaş veya konumuna göre içerik gösterip göstermemeyi hesap sahibinin inisiyatifine bıraktığı şeklinde yorumluyoruz. Dolayısıyla kısıtlama, markanın gösterim ayarlarında yaptığı kısıtlardan kaynaklanıyor. Nitekim bugün (22 Mart 2017) Instagram bazı markaların hesaplarını taradığımızda, “Bulunduğunuz bölgede bu profile ulaşılamıyor” açıklaması belirdi. Türkiye’deki global marka temsilcileri ve Türk markalarına durumu sorduğumuzda ise konu hakkında bilgileri olmadığını yanıtını aldık. Cnnturk‘te Twitter’dan da erişim engeli bulunduğuna dair bir haber yayınlandı ancak denediğimiz tüm hesaplara erişebildiğimiz için bu haberi doğrulayamadık.

NOT: Görseldeki “Alkol dostunuz değildir ” yazısının Instagram ile ilgisi yoktur, mizah ile ilgisi vardır. Sorumlulukla paylaşınız.

Haberler Yemek , , , , ,

Yorum yazın

You must be logged in to post a comment.

İçerik Hakkında

Gurme Ajanda’da yer alan yazıların tümü editörlerimiz tarafından hazırlanmakta, agregatör yazılımlar kullanılmamaktadır. Reklam alanları ve sponsorlu bölümler açıkça belirtilmekte, hiçbir haber yayını için ücret talep edilmemektedir.

Gurme Ajanda’da yer almak ister misiniz?

Yeni lezzetlerinizi, mönülerinizi, özel günler için düzenlediğiniz yemek, brunch, tadım gibi etkinliklerinizi, konuk şeflerinizi, yemek kurslarınızı, atölye çalışmalarınızı ve diğer duyurularınızı bildirmek için formumuzu kullanabilir;

basın bülteni ve diğer haberleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.