Mahalle bistrosundan fazlası: Socrates Bistro

Socrates Bistro'da Wedge Salata

Kısa zaman önce Teşvikiye Fırın Sokak’ta açılan Socrates Bistro, bir mahelle bistrosundan çok daha fazlasını vaad eden ama bir yandan da “mahalleli” ruhunu koruyan bir mekan.

Nişantaşı – Teşvikiye bölgesinde son zamanlarda farklı konseptlerle o kadar çok restoran açılıp kapandı, o kadar çok mekan el değiştirdi ki, açılan her restorana şüpheyle yaklaşıyorum. İşletmeciler ne kadar “harika” bir konsept yaratırsa yaratsın, hangi “rüya takımı” bir araya getirirse getirsin, eninde sonunda yüksek kiralar, otopark, trafik, mekan darlığı/elverişsizliği ve benzeri sorunlarla boğuşması kaçınılmaz oluyor. Buna, her yeni açılan mekanın komşularının müşterisini eksiltmesini de ekleyin.

İşte tam da bu nedenle, adını Socrates dergisinden alan Socrates Bistro’ya biraz temkinli yaklaştığımı itiraf etmeliyim. Mekanın ortağı ve yönetici şefi Uğur Baran Yağmurlu hem Socrates yazarı hem de gastronomi bölümü mezunu. Dergide iyi yemek, sohbet, çalışma, yeni fikirler… ne varsa bu bistroda bir araya getirmeyi amaçladıklarını anlatıyor. Nitekim Socrates’in yayıncısı Can Öz ve Yeditepe Üniversitesi’nden dönem arkadaşları mutfak şefi  Alp Türkmenoğlu, işletme müdürü Volkan Ayaşlı ile güçlerini birleştirerek bu fikri hayata geçirmişler.

Socrates Bistro, çok kısa olan Fırın Sokak’taki en dikkat çekici mekan. Fotoğraflardan da göreceğiniz üzere, mimar Ural Tolga Talu mekanı siyah, kahverengi, bej gibi iddialı olmayan ama “güçlü” görüntü veren (işte bunlar hep maskülenlik) renklerle dekore etmiş. Biraz “industrial” biraz “country” ama her şey kaliteli… Adeta “burası sıcak, samimi, trendy bir yer ama biz işimizi çok ciddiye alıyoruz” diyor. Kendinizi San Fransisco’da bir bistroya gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Baran Yağmurlu ve Alp Türkmenoğlu, ABD’de yaşama ve çalışma olanağına sahip olmuşlar. Yeni Amerikan mutfağı adına yaratılan füzyondan, malzeme ve teknik zenginliklerden çok etkilendiklerini gözlemleyebiliyorsunuz.

Dünyanın dört bir yanından lezzetler

Yükselen trend miksoloji, Socrates Bistro’da kendine geniş yer buluyor. Gerek mekanın ince uzun yapısı gerekse içecek mönüsünün yiyecek mönüsündan daha kapsamlı olması, miksolojiye verilen önemi gösteriyor. Kokteyller sadece içkileri karıştırarak değil, lavanta aromalı cin, tarçın ve karamel aromalı konyak gibi, içeceklere infüzyon yöntemiyle farklı aroma ve tatlar kazandırarak  hazırlanıyor.

Yemek mönüsünü “bizim sevdiğimiz ne varsa mönüye koymak istedik” diye özetliyor Baran Yağmurlu. Mönü bu kadar maskülen ve sportif bir mekanda bulmayı ummayacağınız lezzetler içeriyor:  Örneğin içki yanında atıştırmalık olarak eksi mayalı ekmek üzerinde Çek usulü marine Camembert peyniri, kuru incir marmeladı ile sunulan tavuk ciğeri mousse, karabiberli aioli ile servis edilen beyin kızartması gibi lezzetler var. Başlangıçlarda gravyerli Fransız soğan çorbası, aioli ile sunulan mini enginar kızartması, adaçaylı yanık tereyağı ve çam fıstığı ile sunulan armut ve peynirli ravioli, fırınlanmış domuz bacon ve blue cheese sosu ile sunulan “wedge” salata gibi lezzetler var. Ana yemeklerde ise Sous vide hamburger, arpa risotto ile sunulan kuzu incik konfit, ananaslı mayonez ve patates kızartması ile sunulan yengeç burger gibi, hem teknik bilgi gerektiren hem de farklı ülkelerin mutfaklarından seçilmiş örnekler var.

Socrates Bistro’nun mönüsünde tatlı yok. Tatlı ve öğlenleri çıkan günün yemeklerini personele sormanız gerekiyor. Islak hurmalı kek, sıcak “chocolate pot” veya Guinnes biralı brownie, çok beğenildiği için sık sık tekrar ediliyor.  Hafta sonları kahvaltı da veren mekanda, dünyaca ünlü spor etkinlikleriyle eşzamanlı olarak özel mönüler de sunulacak. Örneğin Fransa Açık Tenis Turnuvası’na özgü geleneksel bir ikram olan krem şantili çilek turnuvanın oynandığı dönemde Socrates Bistro’da da sunulacak; Fransa Bisiklet Turu zamanında geçilen lokasyonlara özgü şarap ve peynirler tadılabilecek.

Baştaki tespitimize geri dönecek olursak, Socrates Bistro, dekorasyonu, konsepti ve mönüsüyle benzerlerinden biraz daha iddialı. Öte yandan mekanın küçük, fiyatların abartısız olması samimiyetini ve kalıcı olmaya aday olduğunu gösteriyor.

Fiyatlar: Socrates Bistro’da kokteyller 27-33 TL, atıştırmalıklar 19-36 TL, başlangıçlar 16-39 TL, ana yemekler 30-57 TL, çay-kahve çeşitleri 7-10 TL, şarap mönüsündeki şişe fiyatları benzeri mekanlara göre daha makul seviyede.

Socrates Bistro,  Teşvikiye Fırın Sokak No: 6A, Şişli – Istanbul

Telefon: 212 260 12 60

Nahide Mutlu

 

Haberler Konular Mekan Nahide Mutlu yazıları Yazarlar , , , , , , , ,

Yorum yazın

You must be logged in to post a comment.

İçerik Hakkında

Gurme Ajanda’da yer alan yazıların tümü editörlerimiz tarafından hazırlanmakta, agregatör yazılımlar kullanılmamaktadır. Reklam alanları ve sponsorlu bölümler açıkça belirtilmekte, hiçbir haber yayını için ücret talep edilmemektedir.

Gurme Ajanda’da yer almak ister misiniz?

Yeni lezzetlerinizi, mönülerinizi, özel günler için düzenlediğiniz yemek, brunch, tadım gibi etkinliklerinizi, konuk şeflerinizi, yemek kurslarınızı, atölye çalışmalarınızı ve diğer duyurularınızı bildirmek için formumuzu kullanabilir;

basın bülteni ve diğer haberleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.