Restoranlara yeni derecelendirme sistemi geliyor

Türkiye Kalite Derneği ve Gastronomi Turizmi Derneği işbirliği ile gerçekleştirilecek yeni bir proje, restoranları çeşitli kriterlere göre derecelendirmeyi, böylelikle haksız rekabeti önleyerek müşterilerin kalite konusunda daha kolay değerlendirme yapabilmesini amaçlıyor. 10 Şubat 2017 tarihinde Türkiye Kalite Derneği (Kalder) Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı ile Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe tarafından imzalana protokole ilişkin ayrıntılar henüz açıklanmadı. Ancak Türk Michelin’i olarak anılan projenin çalışmaları başladı. Proje ile restoranların hijyen, lezzet, sunum, servis, iç dekorasyon, personel gibi alanlarda derecelendirilmesi sağlanacak.

Haberler Yemek , , , , , ,

Yorum yazın

You must be logged in to post a comment.

İçerik Hakkında

Gurme Ajanda’da yer alan yazıların tümü editörlerimiz tarafından hazırlanmakta, agregatör yazılımlar kullanılmamaktadır. Reklam alanları ve sponsorlu bölümler açıkça belirtilmekte, hiçbir haber yayını için ücret talep edilmemektedir.

Gurme Ajanda’da yer almak ister misiniz?

Yeni lezzetlerinizi, mönülerinizi, özel günler için düzenlediğiniz yemek, brunch, tadım gibi etkinliklerinizi, konuk şeflerinizi, yemek kurslarınızı, atölye çalışmalarınızı ve diğer duyurularınızı bildirmek için formumuzu kullanabilir;

basın bülteni ve diğer haberleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.