Türk kahvesi geleneğine İtalyan dokunuşu: Caffè Vergnano Türk Kahvesi

Caffe Vergnano, Türk kahvesini tüm dünyada turkuvaz renkli kutuda satışa sunuyorsu

İtalya’nın ünlü markası kahve Caffè Vergnano, beş çekirdekli özel bir harmandan oluşturduğu Türk kahvesini satışa sundu. Kahve, Türkiye’deki Caffè Vergnano kafelerinin yanı sıra dünyadaki diğer mağazalarda da satılacak. Bu satış, markaya çok büyük bir ticari getiri sağlamayabilir, ancak UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilen Türk kahvesinin dünya genelinde daha iyi tanınmasına katkıda bulunması bakımından çok önemli. 

İtalya’nın en önemli kahve üreticilerinden biri kabul edilen Caffè Vergnano, dünya pazarı için yeni geliştirdiği Türk kahvesi harmanını bir basın toplantısı ile tanıttı. Caffè Vergnano’nun Türkiye temsilcisi Mira Gıda’nın kurucu ortağı Ülkü Kahraman Houssein’in girişimiyle başlayan süreçte, pek çok çekirdek ve harmanın denendi. Türk kahvesinin karakteristik özelliği Arabica çekirdeklerinden yapılması. Bu nedenle Caffè Vergnano uzmanları da bu çekirdeğin farklı türleri üzerinde çalıştı. Guatemala, Brezilya, Kolombiya, Etiyopya ve Rio Minas olmak üzere beş farklı kahve çekirdeğinin harmanından oluşan Caffè Vergnano Türk Kahvesi, Osmanlı-Selçuklu desenleri taşıyan turkuaz rengi 125 gr.’lık teneke kutularda öğütülmüş olarak 14,55 TL’dan satılışa sunuluyor.

Toplantıda konuşan Ülkü Kahraman Houssein, Caffe Vergnano Türk Kahvesi fikrinin hayata geçmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Başkan Yardımcısı Osman Serim ile bir sohbetimiz sırasında ‘Neden Vergnano Türk kahvesi üretmiyor?’ diye konuşurken ortaya çıkan fikri Vergnano ailesiyle paylaştım. Onlar da bu konuda araştırma yapmaya sıcak baktılar. O günden bu yana defalarca farklı harmanlarla ve farklı kahve öğütücüleriyle denemeler yapıldı; çok titizlikle gerçekleşen denemeler ve konunun uzmanlarınca yapılan tadımların ardından bir araya geldiği bu özel Türk kahvesi harmanı ortaya çıktı. Böylece 2008’de firmamız Mira Gıda AŞ ile Türkiye pazarına giren, İtalya’nın yüksek kalitede kahve kavuran markası Caffé Vergnano, kahvenin Avrupa’ya ve dünyaya yayılmasında büyük rolü olan Türklere ve 500 yıllık Türk kahvesi kültürüne olan takdirini Türk kahvesi üreterek gösterdi. Uluslararası öneme sahip bir markanın Türk kahvesi kültürüne göstermiş olduğu bu ilgiden dolayı çok mutluyum” dedi.

Basın toplantısına İtalya’dan Skype üzerinden katılan ve 2005 yılından beri şirketin İhracat Departmanı Müdürlüğü görevini sürdüren Carolina Vergnano da,  Caffè Vergnano Türk Kahvesi’ni sadece Türkiye’de değil, diğer pazarlarda da sunacaklarını ifade etti: “Caffè Vergnano olarak 1882 yılından bu yana misyonumuz, İtalya’da ve yurtdışında kahve kültürünü tanıtmak. Her ülkeye, kendi kültürünü karşılayan benzersiz bir ürün sunmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Türkiye de bizim için çok önemli bir pazar ve ilham kaynağı. Çünkü Türkiye’de de İtalya’da olduğu gibi bir kahve tüketimi var. Aralık 2013’te Türk kahvesi UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girmeye hak kazandı; ayrıca kahveyi Türk kahvesi usulünde hazırlayanların dünyada her geçen gün arttığını biliyoruz. Çok dikkatli bir ARGE çalışmasıyla ortaya çıkan ve en kaliteli %100 Arabica kahve çekirdeklerinden hazırlanan Caffé Vergnano Türk Kahvesi’nin, İtalyan tekniği ve Türk geleneği arasındaki mükemmel buluşma noktası olarak beğeni kazanacağına inanıyorum. Şu anda 20 ülkede 100’ü aşkın şubesi olan Caffé Vergnano kahve dükkanlarımızın önemli bir kısmının menülerinde Türk kahvesi seçeneği de yer alacak.”

Gurme Ajanda’nın notları:

  • Gurme Ajanda editörleri olarak test ettiğimiz Caffè Vergnano Türk Kahvesi’ninbelirgin çikolatamsı aromalarının kahve severlerin beğenisini kazanacağına inanıyoruz. Kahvenin orta kavrulmuş olmasına rağmen hafif acımsılığı ilk seferde yadırganabilir ancak okkalı kahve sevenlerin hoşuna gidecektir.
  • Caffè Vergnano Türk Kahvesi, Caffè Vergnano  mağazalarında Arzum Okka markalı kahve makineleri ile hazırlanacak ve sunulacak. Bu makineden çıkan kahvenin su miktarını fazla bulduk ancak makinenin ayarları değiştirilince  arzuya göre düzenlenebiliyor.
  • Ofiste cezvede pişirdiğimiz kahvenin köpüğü ve aroması mükemmel. Telvesi ise her zaman içmeye alıştığımız kahveden daha ince ve hemen fincanın dibine çöküyor.
  • Caffè Vergnano Türk Kahvesi’ni Caffè Vergnano kafelerinde, Eataly‘de ve  Mirakahve.com‘da bulabilirsiniz.

 

Haberler Ürün Yemek , , , , , ,

Yorum yazın

You must be logged in to post a comment.

İçerik Hakkında

Gurme Ajanda’da yer alan yazıların tümü editörlerimiz tarafından hazırlanmakta, agregatör yazılımlar kullanılmamaktadır. Reklam alanları ve sponsorlu bölümler açıkça belirtilmekte, hiçbir haber yayını için ücret talep edilmemektedir.

Gurme Ajanda’da yer almak ister misiniz?

Yeni lezzetlerinizi, mönülerinizi, özel günler için düzenlediğiniz yemek, brunch, tadım gibi etkinliklerinizi, konuk şeflerinizi, yemek kurslarınızı, atölye çalışmalarınızı ve diğer duyurularınızı bildirmek için formumuzu kullanabilir;

basın bülteni ve diğer haberleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.