Türk-Macar ortak mutfak kültürü üzerine: Elmapaprika

Elmapaprika - Türk-Macar yemekleri projesi

Türk-Macar mutfaklarının ortak ve kültürel yönlerini ele alan Elmapaprika projesi, Macar Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı. İki kültür arasındaki ortak mutfak gelenekleri ve tarihsel süreçte oluşan etkileşim Kök Projekt’ten Semi Hakim ile Macar Aşçı Zsofia Szonja Illes’in hazırladığı sunum ile sözlü olarak, her iki kültürün ortak noktalarını buluşturan yemeklerle duyusal olarak anlatıldı.

Türkiye ile Macaristan arasındaki ortak mutfak kültürünü tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen “Türk-Macar Yemekleri Tadım Etkinliği” 2 Mart 2017 akşamı Macar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ve ALX Hungary sponsorluğunda düzenlenen etkinlik, “Elmapaprika” projesi kapsamındaki çalışmalardan biriydi.

“Elmapaprika” projesi, Macar ve Türk kültürleri arasında tarihsel süreçle gelişmiş kültürel bağları araştırıyor. Proje kapsamında tarihsel bağları olan bu iki coğrafyanın, mutfak kültürüne ve geleneklerine derinlemesine bakışlar ile gelişmiş hikâyeler araştırılıyor. Proje kapsamında araştırmacılar iki mutfak kültürünün ortak tarifleri, teknikleri, gelenekleri ve hikayelerinden hareket ederek, yeni nesil reçeteler geliştirmeyi hedefliyorlar. Geliştirilen reçeteler ve bütün araştırmalar, arşivlenerek, iki mutfak kültürünün anlattığı hikâyeler kayıt altına alınıyor. Düzenlenen etkinliklerde, araştırmacıların geliştirdikleri reçeteler katılımcılara sunularak, bu iki mutfağın yeni nesil tariflerini oluşturulması, kültürler arası kalıcı hikâyeler ve arşivler üretilmesi amaçlanıyor.

Projenin İstanbul’da gerçekleşen tadım etkinliğinde Kök Projekt’ten Semi Hakim, Richard Madzar, Ceren Yalçınkaya ile Macar aşçı Zsofia Szonja Illes’in hazırladığı özel bir mönü sunuldu.  Mönüde yer alan Kara Çorba ve Poğaça (pancarlı ve yanık soğanlı kuzu suyu çorbası), Zakuszka&Puliszka (peynirli mısır unu cipsleri ile közlenmiş biber sosu), Pancar Turşulu Meze (fırınlanmış yoğurtlu ve yaban turbu kremalı pancar salatası, kimyon tohumu ve balkabağı yağı ile), Lahana Salatası – Turşu (lahana salatası, Macar lahana turşusu, kuru üzüm ve kefir-yoğurt sosu), Ispanaklı Fözelek Mezesi (zeytinyağlı ıspanak ve pazı, sarımsak-limon sosu ile) ve Haşhaşlı Kek (Lavanta-limon kremalı haşhaş tohumlu kek), tarih boyunca kültürel etkileşim yoluyla Türk mutfağından Macar mutfağına geçen mısır, poğaça, yoğurt, fındık, biber gibi malzemeleri ve her iki ülke mutfağında da kullanılan haşhaş tohumunu içeriyordu. Elmapaprika projesinin ikinci ayağında Budapeşte’de bir yemek enstalasyonu düzenlenecek ve bu kültür mirasının yeni nesil tecrübelerle geliştirilmesi için çalışmalar yürütülecek.

 

 

Haberler Yemek , , , , , , , ,

Yorum yazın

You must be logged in to post a comment.

İçerik Hakkında

Gurme Ajanda’da yer alan yazıların tümü editörlerimiz tarafından hazırlanmakta, agregatör yazılımlar kullanılmamaktadır. Reklam alanları ve sponsorlu bölümler açıkça belirtilmekte, hiçbir haber yayını için ücret talep edilmemektedir.

Gurme Ajanda’da yer almak ister misiniz?

Yeni lezzetlerinizi, mönülerinizi, özel günler için düzenlediğiniz yemek, brunch, tadım gibi etkinliklerinizi, konuk şeflerinizi, yemek kurslarınızı, atölye çalışmalarınızı ve diğer duyurularınızı bildirmek için formumuzu kullanabilir;

basın bülteni ve diğer haberleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.