World Tourism Forum 2017’de Gastronomi Turizmi konuşuldu

World Tourism Forum 2017 - Gastronomi Turizmi Paneli

Gastronomi Turizmi Derneği 16-18 Şubat 2017 tarihlerinde ICC Kongre Merkezi’nde gerçekleşen World Tourism Forum 2017 kapsamında düzenlediği panelde Gastronomi Turizmi’nin önemine vurgu yaptı. World Tourism Forum’un gastronomi ile ilgili tek paneli olan oturum 17 Şubat’ta Kempinksi Hall 2’de gerçekleşti. Katılımcıların ilgiyle izlediği panelin moderatörlüğünü Gastronomi Turizmi Derneği Başkan Yardımcısı Ömer Kartın yaptı. Panelin konuşmacıları Nicole Restaurant’ın sahibi şef Aylin Yazıcıoğlu, gazeteci, gastronomi turizmi uzmanı Andiamo Travel’ın sahibi Cem Polatoğlu ve Brand Travel’ın sahibi, gastronomi turizmcisi şef Metin Süerkan idi. Panelde Ömer Kartın gastronomi turizmi ile ilgili daha fazla adım atılması gerektiğine ve Gastronomi Turizmi Derneği’nin en önemli turizm çeşitlerinden biri olduğuna inandıkları gastronomi turizminin yaygınlaşması ve bir ülke politikası haline gelebilmesi için faaliyet gösterdiklerinin altını çizdi. Bu alanda en etkili kurum ve kuruluşları harekete geçirmeye başladıklarına değinen Kartın, 6 ay gibi kısa bir sürede 100 üyeye ulaştıklarını belirtti. Ayrıca dernek olarak düzenledikleri etkinlik ve konferanslar sayesinde binlerce kişiye ulaşarak gastronomi turizminin önemini anlattıklarını belirtti. Şef Metin Süerkan her ilin tıpkı Gaziantep’te olduğu gibi, başlangıçta kendi yörelerine ait bir ya da iki ürün belirleyerek markalaşma serüvenine başlayabileceklerini ve bu sayede her bir ilin marka kent olabilme yolunda önemli bir adım atmalarının mümkün olduğunu söyledi. Süerkan ayrıca her ilin kendi lezzetlerine sahip çıkması gerektiğinin öneminden bahsetti. Şef Aylin Yazıcıoğlu ise lezzetlerimizi iyi tanımadığımızı, restoran ve yemek seçimlerimizde trendlere göre hareket ettiğimizi, bir dönem sevdiğimiz bir yiyecekten kısa bir süre sonra uzak durarak ya da sağlıksız olduğunu savunarak kulaktan dolma bilgilerle sevdiğimizden yiyeceklerden uzak durduğumuzu belirtti. Yazıcıoğlu “öncelikle kendimiz araştırarak bir mekana gitmeli ve mutfağımıza aldığımız ürünlerin seçiminde ise yine kendimiz araştırarak seçimler yapmalıyız” dedi. Gazeteci, gastronomi turizmcisi Cem Polatoğlu da turizm sektörü ile ilgili iyileştirilmesi gereken konuların önemine vurgu yaptı ve tıpkı Japonya’da olduğu gibi tatil günlerinin bölgelere göre belirlenmesi gerektiğini, böylece turizmin 12 aya yayılabileceğinin mümkün olduğunu söyledi.

Haberler Yemek , , , , , , , , ,

Yorum yazın

You must be logged in to post a comment.

İçerik Hakkında

Gurme Ajanda’da yer alan yazıların tümü editörlerimiz tarafından hazırlanmakta, agregatör yazılımlar kullanılmamaktadır. Reklam alanları ve sponsorlu bölümler açıkça belirtilmekte, hiçbir haber yayını için ücret talep edilmemektedir.

Gurme Ajanda’da yer almak ister misiniz?

Yeni lezzetlerinizi, mönülerinizi, özel günler için düzenlediğiniz yemek, brunch, tadım gibi etkinliklerinizi, konuk şeflerinizi, yemek kurslarınızı, atölye çalışmalarınızı ve diğer duyurularınızı bildirmek için formumuzu kullanabilir;

basın bülteni ve diğer haberleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.