20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde “Gastronomi Randevusu”

1 Aralık 2017

7 Aralık 2017

10:00 Kime 22:30

İstanbul, Evliya Çelebi Mahallesi, Soho House Istanbul, Beyoğlu, Türkiye

http://randevuistanbul.tursak.org.tr/

Film gösterimleri biletli, tadımlar ve şef yemekleri ayrıca ücretlendiriliyor.

Etkinlikler Tanım

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek olan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 1-7 Aralık 2017 tarihleri arasında film gösterimleri ve etkinliklerle sinemaseverlerle buluşacak.

Festival kapsamında yer alacak “Gastronomi Randevusu” bölümü, gastronomiye ilgi duyanların dikkatini çeken ve merakla beklenen 7 filme ev sahipliği yapacak. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilecek Gastronomi Randevusu programındaki filmlerden bazıları için düzenlenecek özel şef yemeklerinde izleyiciler, filmden yola çıkılarak hazırlanan menüleri tatma fırsatı bulacak.

Gastronomi Randevusu kapsamında gösterilecek olan “MICHELIN YILDIZLARI: MUTFAKTAN HİKAYELER” (MICHELIN STARS: TALES FROM THE KITCHEN) filmine konu olan Michelin yıldızlı Danimarkalı şef Wassim Hallal, festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek ve Michelin yıldızlı restoranı Frederikshøj mutfağından eşsiz bir menüyü 6 Aralık 2017 akşamı Soho House İstanbul’da gerçekleştirilecek özel bir akşam yemeğinde konuklara sunacak. Bu akşam yemeğinden önce Soho House İstanbul’un sinema salonunda “MICHELIN YILDIZLARI: MUTFAKTAN HİKAYELER” (MICHELIN STARS: TALES FROM THE KITCHEN) özel bir gösterimi yapılacak. Filmde gastronomi dünyasının altın çağında Michelin Guide’ın ne anlama geldiğini, bu dünyanın zirvesinde yer alanlar için o yıldızları almanın ve korumanın ne demek olduğunu dünyanın efsanevi şeflerinden dinliyoruz. “MICHELIN YILDIZLARI: MUTFAKTAN HİKAYELER” filminin yönetmeni Rasmus Dinesen ve yapımcısı Jesper Jarl Becker de gastronomi dünyasının yükselen yıldızı şef Wassim Hallal ile birlikte festivalin konuğu olacaklar.

Gastronomi Randevusu bölümü kapsamında seyirciyle buluşacak diğer filmler şöyle:

“SCHUMANN’IN BAR SOHBETLERİ” (SCHUMANNS BARGERPRACHE), efsanevi barmen Charles Schumann eşliğinde bar dünyasının tarihine ve dünyanın en iyi barlarına bir yolculuk. İlk gösterimi Berlin Film Festivali’nde yapılan film, insanların yıllardır içki içmek için bir araya geldikleri mekanların işlevi, ruhu ve sosyal hayatımızdaki yeri hakkında da çok şey söylüyor.

“MUTFAĞIN TANRIÇALARI” (A LA RECHERCHE DES FEMMES CHEFS), erkeklerin egemenliğindeki gastronomi dünyasında fark yaratmayı başaran kadınların hikayesi. Verane Frediani yönetmenliğindeki film, Dominique Crenn ve Barbara Lync gibi Michelin yıldızlı şeflerden günümüzün genç yıldızlarına dünyanın dört bir yanındaki kadın şeflerin hikayeleri üzerinden kadınların gastronomi dünyasındaki varlığını ve gücünü keşfediyor. Filmin 2 Aralık 2017 Cumartesi günü saat 13.00’te SALT Galata’daki gösterimi şef Aylin Yazıcıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek.

“SLOW FOOD STORY” 1986’da Carlo Petrini önderliğinde İtalya’da başlayan ve dünyayı etkisine alan Slow Food hareketinin ilham verici hikayesi. Yönetmen Stefano Sardo’dan yemek yaparken kullandığımız malzemelerin üretiminden, yemeğin yapılışına ve servis edilişine uzanan süreçte yemekle ilişkimizi yeniden kurgulamayı öneren bu hareketin doğuşuna, gelişimine ve gastronomi dünyasında yarattığı devrime tanıklık eden bir belgesel. Filmin 2 Aralık 2017, Cumartesi günü saat 15.00’te SALT Galata’daki gösterimi Fikir Sahibi Damaklar temsilcisi Ayşenur Arslanoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek.

“The Trip” ve “The Trip to Italy”nin ardından filme çektiği üçüncü gastronomi yolculuğunda Steve Coogan ve Rob Brydon ile birlikte yeniden yola çıkan yönetmen Michael Winterbottom bu kez İspanya’da. “İSPANYA’YA YOLCULUK” (THE TRIP TO SPAIN) Kuzey Atlantik’ten Akdeniz’e, Bask bölgesinden Endülüs’e varan bu yolculukta sadece İspanya’nın olağanüstü lezzetlerini değil film boyunca yemek, hayat ve sinema üzerine muazzam bir sohbet şovu sergileyen ünlü yemek yazarı Rob ile kendini Hemingway kalibresinde bir yazar olarak gören Steve arasındaki tatlı çekişmeye tanık oluyoruz.

“İTALYA’DAN DÜNYAYA” (E IL CIBO VA), kitlesel göçlerle Amerika’ya giden İtalyanlar’ın orada yeniden yarattığı mutfağın 100 yıllık yolculuğunu anlatan iştah açıcı bir belgesel. Gerçek İtalyan peyniri hangisidir? Napoliten pizzanın aslı nasıl anlaşılır? İtalya’nın dışında gerçek İtalyan mutfağından söz etmek mümkün müdür? Kitlesel göçlerle Amerika’ya giden İtalyanlar’ın orada yeniden yarattığı mutfak hayatımıza nasıl girdi ve dünya mutfağında nasıl egemen oldu? Filmin 7 Aralık 2017, Cinemaximum Zorlu Center’daki gösteriminin ardından Eataly Alpi Teras’ta şef Claudio Chinali’nin filmden esinlenerek hazırladığı menünün tadına bakmak isteyenler bu özel etkinliğin biletlerini Mobilet üzerinden temin edebilirler.

“KAYBOLAN BİR DİL, KAYBOLAN BİR MUTFAK”, 1492’de İberya yarımadasından göç eden Yahudilerle bu topraklara gelen ve zengin kültür mozaiğimizin eşsiz unsurları arasında yer alan Ladino Dili ve Seferad Mutfağı’nın geçmişten bugüne izini süren bir film; kaybolmakta olan bir dil, kaybolmakta olan bir mutfak üzerine yarınlara kalacak bir belge. 2 Aralık 2017, Cumartesi günü saat 17.00’te SALT Galata’daki gösterimi filmin yönetmeni Deniz Alphan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Organizers

İletişim bilgileri

[email protected]

Visited 1309 times, 1 Visit today

Buraya yorum yazmak ister misiniz?

Related Event

Dünya Gıda Günü 2017

İstanbul, Türkiye

15 Ekim 2017

07:00 To 18:00

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün Dünya Gıda Günü ilan ettiği 16 Ekim, her yıl farklı bir tema çerçevesinde kutlanıyor.devamı

Grand Hyatt Istanbul'da Paskalya brunch'ı

Grand Hyatt Istanbul, Taskısla Caddesi, Şişli/İstanbul, Türkiye

31 Mart 2018

08:00 To 13:00

0212 368 12 34

Grand Hyatt Istanbul, Paskalya ruhunu aileleriyle birlikte yaşamak isteyenler için 1 Nisan 2018, Pazar günü Paskalya brunch’ı düzenliyor.devamı

Muhtelif Divan Otel, Pub ve Brasserie'leri

1 Nisan 2018 To 29 Nisan 2018

10:00 To 21:30

Divan restoranları Nisan ayı boyunca Divan İstanbul, Divan İstanbul City, Divan Suites Istanbul G-Plus, Divan Gaziantep, Divan Bursa, Divan Ankara ve Divan Çorlu otelleri, Divan Brasserie Bebek,…devamı