Teşvikiye’de Fransız esintisi: Zuzu’s Crepe House

Zuzu's Crepe House Teşvikiye'de açıldı

Teşvikiye Camii’nin arkasındaki Avukat Süreyya Ağaoğlu Sokak, birbiri ardına açılan kafe ve restoranlarla renklendi; Teşvikiye Caddesi’ne alternatif bir uğrak yerine dönüştü. Kuşkusuz bunda, sokaktan akan trafiğin olduğu kadar, yakınlardaki MOC, Grey, Kruvasan, Kruton ve 400 Pizza gibi “mahalleli”ye hitap eden, sıcak ama belli bir kalite düzeyini tutturmuş mekanların da payı var. Zuzu’s Crepe House, bu sokakta açılan en yeni kafe. Adından anlaşılacağı üzere krep çeşitlerinden oluşan bir mönüsü var. Krep denince aklınıza hemen Nutella ve Nutellalı krep veren kahvaltıcılar geliyorsa, klişeleri bir kenara bırakın deriz.

Fransız mutfağının narin yiyeceği krep, bizde genellikle çikolata veya meyve sosları ile, tatlı olarak tüketiliyor. Krep un, yumurta ve sütten oluşan akışkan bir hamurun saç veya yassı tavaya incecik dökülüp pişirilmesi ile yapılıyor. Hamurunu yapmak kolay, incecik döküp kararında pişirmek ise maharet ve tecrübe gerektiriyor. Tadının çok özel bir tarafı yok, hatta nötr bile denebilir. Bu nedenle gerek bir Fransız klasiği olan Crêpe Suzette gibi portakalla gerekse çikolata veya Nutella ile çok  uyumlu. Öte taraftan krep, tuzlu yiyeceklerle birleşerek hafif bir öğün oluşturabiliyor. Nitekim Fransa’da karabuğday unundan yapılan tuzlu çıtır krepler, mantar, jambon, ıspanak ve başka sebzelerle zenginleştirilmesiyle Brötanya’ya özgü “galette” (galet)leri oluşturuyor.

Zuzu’s Crepe House, mekânın sahibi ve şefi Züleyha Değermenci’nin krep tutkusunu tıpkı evinde dostlarıyla paylaştığı gibi, kafesinde konuklarıyla paylaşabilmek için açtığı bir yer. Mekânın küçük olması, burayı ev havasına daha yakın kılıyor. Nitekim mönü de bir kafe veya restorman mönüsü gibi değil; krep çeşitleri ve kahvaltıdan oluşuyor. Mevsimlere göre değişecek olan mönüde kahvaltı için maydanozlu krep ve panelenmiş kıymalı krep, tuzlulardan Közlenmiş Patlıcanlı Burrata Peynirli Galette, Bonfile ve Beyaz Lahanalı Galette, Füme Somon ve Keçi Peynirli Galette ve Dört peynirli Galette gibi çeşitler var. Mönünün tatlılar bölümü de kreplerden oluşuyor: Crêpe Suzette, Rokfor, Bal ve Muzlu Krep, Kestaneli Krep ve Orman Meyveli Krep gibi doğal malzeme tatlarını öne çıkaran çeşitler var. Doğal malzeme demişken,  Zuzu’s Crepe House’ta kullanılan malzemelerin evde kullanılan yüksek kaliteli malzemeler olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin galette ve krepler organik tam buğday unuyla üretiliyor; peynir çeşitleri ve yumurtalar ise doğal üretim yapan üreticilerden temin ediliyor.

Sadece krep çeşitlerine yer veren bir kafe olarak Zuzu’s Crepe House adanmışlık ve tutkuyu yansıtıyor; bu yönüyle takdiri hak ediyor. Öte taraftan gerek kreplerin lezzeti, gerek sunumun şıklığı, gerek çeşitliliğe gösterilen özen bakımından (bildiğimiz kadarıyla burası Avrupa yakasındaki tek krep evi) krepe bakış açınızı değiştirebilecek bir kafe.

Zuzu’s Crepe House

Avukat Süreyya Ağaoğlu Sokak, No:7/B, Teşvikiye

Tel: (212) 233 50 55

Haberler Mekan Yeni açılanlar , , , , , , , , ,

Yorum yazın

You must be logged in to post a comment.

İçerik Hakkında

Gurme Ajanda’da yer alan yazıların tümü editörlerimiz tarafından hazırlanmakta, agregatör yazılımlar kullanılmamaktadır. Reklam alanları ve sponsorlu bölümler açıkça belirtilmekte, hiçbir haber yayını için ücret talep edilmemektedir.

Gurme Ajanda’da yer almak ister misiniz?

Yeni lezzetlerinizi, mönülerinizi, özel günler için düzenlediğiniz yemek, brunch, tadım gibi etkinliklerinizi, konuk şeflerinizi, yemek kurslarınızı, atölye çalışmalarınızı ve diğer duyurularınızı bildirmek için formumuzu kullanabilir;

basın bülteni ve diğer haberleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.