8. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı & Fuarı

4 Kasım 2023

5 Kasım 2023

10:00 Kime 19:00

Sütlüce, Haliç Kültür ve Kongre Merkezi Girişi, Karaağaç Caddesi, Beyoğlu/İstanbul, Türkiye

https://www.gastromasa.com/

Biletler öğrenci ve tam kategorilerinde 444₺ ve 666₺ olarak satışa sunuluyor.

Etkinlikler Tanım

Bu yıl 8. kez gerçekleşecek Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı & Fuarı’na, Haliç Kültür ve Kongre Merkezi ev sahipliği yapıyor. 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde düzenlenecek buluşmanın bu yılki teması “Geography” olarak belirlendi. Misafirler; dünyaca ünlü şeflerin workshoplarına katılarak geleneksel ürünlerin hikâyelerini dinlerken dünya mutfağının trendlerini takip etme fırsatı da bulacak.

Etkinlikte konuşmacı olarak yer alacak katılımcılar şöyle: Cristina Bowerman, Dani García, João Rodrigues, Ignacio Echapresto Garcia, Nieves Barragán Mohacho, Marco Zampese, René Frank, Aitor Arregi, Ricard Camarena, Rafael Cagali, Alvaro Clavijo, Eric Vildgaard, Mohamad Orfali, Juanlu Fernandez, Jeremy Chan, Antonio Bachour, Paolo Griffa, Matthias Ingelmann, Hardeep Rehal, Fatih Tutak, José Avillez, Fatmata Binta, Joris Bijdendijk, Pablo Rivero, Janaína Rueda, Bruno Verjus, Jordi Roca, Mitsuharu Tsumura, Germán Martitegui, Atsushi Tanaka, Yoshihiro Narisawa, Junghyun Park, Rodolfo Guzmán, Eduard Xatruch, Santiago Lastra, Gianluca Fusto, Dom Carella, Anja Skrbinek, Isaac Mchale, Ömür Akkor, Jaime Pesaque, Takayoshi Watanabe, Yann Couvreur, Thomas Bühner, Sergio Torres & Javier Torres, Grégoire Berger, Janic Wong, Vicky Sevilla, Diego Guerrero, Dominique Crenn, Sameer Taneja, Andoni Luis Aduriz, Rasmus Munk, Tom Aikens, Christian Le Squer, Andrew Wong, Joe Barza, Giorgio Bargiani ve Maksut Aşkar.

Konferans boyunca profesyonel şeflerin “Coğrafya” teması ekseninde hazırladıkları workshoplara katılabilir, Gastromasa Hospitality ile turizm ve ağırlama sektörü ile gastronomi dünyasından uzmanlarla bir araya gelebilir, Gastromasa Bar konsepti ile dünyaca ünlü sommelierlerin ve miksolojistlerin atölyelerine katılarak hazırladıkları kendi yerel içeceklerini deneyebilir, Gastromasa Pastry ile pastacılık sektörüne dair son gelişmeleri takip edebilirsiniz. Ayrıca konferansa bu yıl eklenen Gastromasa Coffee konsepti ile dünyanın her yerinden kahve profesyonellerinin eşlik edeceği buluşmaya katılabilirsiniz. Misafirlerine keyifli bir deneyim vadeden etkinliğin detayları gastromasa.com’da.

Başlangıç saati 10:00 olarak belirtilen ve iki gün sürecek etkinliğin biletlerini biletix.com’dan temin edebilirsiniz. Biletler öğrenci ve tam kategorilerinde 444 ₺ ve 666 ₺ olarak satışa sunuluyor.

Bir sonraki etkinliği şimdiden merak edenler için, Gastromasa Londra Konferansı & Fuarı ilk kez 2024 yılında, 28-29 Mayıs tarihlerinde dünya gastronomisinin merkezi olan Londra’da, Olympia Congress Center’da gerçekleşecek.

Organizers

Visited 130 times, 1 Visit today

Buraya yorum yazmak ister misiniz?

Related Event

Big Chef's'te Üzümünü ye bağını sor

Tüm Big Chefs restoranlarında

7 Kasım 2016 To 12 Aralık 2016

10:00 To 21:30

Big Chefs 8 Kasım – 13 Aralık 2016 tarihleri arasında tüm şubelerinde Türkiye’nin yerel üzümlerini tanıtmayı amaçlayan bir festival düzenliyor.devamı

Emniyetevleri, Sheraton Istanbul Levent, Büyükdere Caddesi, 4.Levent/Kâğıthane/İstanbul, Türkiye

1 Nisan 2022 To 1 Mayıs 2022

17:00 To 21:59

212 319 29 29

Sheraton İstanbul Levent, açık büfe iftar mönüsü ve geleneksel canlı fasıl müziği ile Ramazan‘da misafirlerini ağırlıyor.devamı

Harbiye, Madera İstanbul, Darülbedai Caddesi, Şişli/İstanbul, Türkiye

27 Nisan 2023 To 29 Nisan 2023

10:00 To 21:00

Antakya’nın ünlü restoranlarından olan Güzelburç Tugay Kasabı, 28-30 Nisan 2023 tarihlerinde Madera İstanbul‘da pop-up restoran açacak.devamı