Sirha İstanbul 2018

29 Kasım 2018

1 Aralık 2018

10:00 Kime 18:00

Harbiye Mahallesi, Istanbul Congress Center, Darülbedai Caddesi, Şişli/Istanbul, Turkey

http://sirha-istanbul.com

Katılım ücretsiz

Etkinlikler Tanım

Gastronomi sektörünü buluşturan Sirha İstanbul, bu yıl 29 Kasım – 1 Aralık 2018 tarihleri arasında Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Türkiye’nin zenginliklerini dünya mutfakları ile buluştururken, dünya mutfaklarındaki yenilikleri de Türkiye’de sergileyecek olan etkinlikte bu yıl 431 marka ve kuruluş katılımcı olarak yer alacak, ziyaretçi sayısının ise 13 bine ulaşması bekleniyor.

2018’DE OMNIVORE BAŞROLDE

Mutfakta Yaratıcılık Festivali olarak dünyanın önemli gastronomi merkezlerinde düzenlenen Omnivore’un İstanbul ayağı, her sene olduğu gibi 2018’de de Sirha İstanbul kapsamında düzenlenecek. Omnivore, yemek pişirme sanatına yepyeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. Yenilikçi şeflerle avangart ve alternatif bir yaklaşım sunan Omnivore’un en temel amacı yerel lezzetleri, lokal ürünleri kullanarak, ön plana çıkarmak ve yeni yetenekler, kültürler ve teknikler ile Omnivore mutfak sanatının şartlandırılmış tanımlarını yıkmak. Omnivore Aykut Doğanok, Aylin Yazıcıoğlu, Can Aras, Cenk Debensason, Derin Arıbaş, Erdal Argış, Fatma Yıldırım, İsmet Saz, Kaan Bergson, Kaan Sakarya, Maksut Aksar, Mustafa Özgüler, Serra Beklen, Umut Karakuş, Üryan Doğmuş, Yağmur Engin gibi Türk şefleri, İtalya’dan, Rusya’dan, Kanada’dan ve Fransa’dan ilk kez gelecek olan uluslararası platformlarda tanınan şeflerle bir araya getirecek. Dünyaca ünlü davetli şefler arasında, sınırları zorlayan yaratıcılığı ile bilinen sakatatçı İtalyan şef Diego Rossi, ‘Food Truck’ konsepti ile tanınan Rus şef Ivan Shishkin, dondurma tutkusu, değişik lezzetleri karıştırmasıyla ünlü Fransız şef Henri Guittet ve Kanada’nın en iyi restoranları arasında gösterilen Candide’den John Winter Russel yer alıyor. Omnivore kapsamında çeşitli çalışmalar olacak. 3 gün boyunca sürecek olan Sirha İstanbul kapsamında 25 Master-class(oturum)’den fazla organize edilecek. Her master-class esnasında farklılıklarıyla öne çıkan şefler kendi kurallarını ve reçetelerini anlatacak. Bu sayede şefler ve sektör profesyonelleri hem yeni fikirler edinecek, mönülerini geliştirecek hem de yeni trendleri yakalayabilecek. Yöresel ürünlerden beslenen, her ülkenin öz dinamiğini açığa çıkaran ve kültürel değerlere önem veren Omnivore bu yıl Sirha İstanbul’un en dikkat çeken etkinliği olacak.

Sirha İstanbul 2018 kapsamındaki Omnivore programını görmek için tıklayın.

YÜKSELEN TREND: DONDURMA

Sirha İstanbul’da bu seneki bir diğer yenilik ise yükselen bir trend olan dondurmaya özel bir alan olacak. Sunum ve workshoplarla sektörün beklentilerine yanıt verecek olan bu alanla, Sirha İstanbul sektörde fark yaratmaya devam edecek.

Gastronomi sektöründe çatı görevi gören Sirha İstanbul’da, tüm bu etkinliklerin yanı sıra sektördeki yerel ve uluslararası son trendler, yenilikler, sektörün ihtiyaçları ve beklentileri özel konferanslarda masaya yatırılacak.

Sirha İstanbul’da Sırma Güven moderatörlüğünde Alican Akdemir & Yiğit Akdemir, Yeme İçme İşleri konusunu ele alırken Olcay Silahlı, Fazla Gıda Platformu ile “Senden Girişimci Olur mu?” başlığıyla yeni nesil girişimcileri özendirerek onlara yol gösterecek ve ilham olacak hikayeleri paylaşacaklar.

Sırma Güven moderatörlüğünde Müge Akgün, Yelda İpekli, Elif Edes Tapan ve Aylin Yazıcıoğlu“Güç Kimde?” sunumu ile gıda sektöründe yer alan işletme ve şeflerin tanınırlıklarının artırılmasına yönelik yapılan yazılı, görsel ve sosyal medya çalışmalarının marka bilinirliğine olan katkısı ve bu çalışmaların tüketici zihninde oluşturduğu konum değerlendirilecek.

Gökmen Sözen moderatörlüğünde “Türkiye Gastronomisinin Dünyadaki Yeri” başlığıyla dünden bugüne Türk gastronomisinin gelişimi, dünya gastronomisinin Türk gastronomisine etkisi ve geneleksel Türk lezzetlerinin dünyaya açılması konuları masaya yatırılacak.

Gamze Cizreli moderatörlüğünde Sibel Gözüyukarı – Mayi Tuz – Kaynak Tuzunu ele alırken, Pınar Polat Güven  – Pinoa – Kinoa konusunu “Toprağın Kadınlarından Sofralara” başlığıyla aile ekonomisine tarım yaparak ve katma değer almadan çalışarak katkıda bulunan kadınların ekonomiye kazandırılması amacıyla hayata geçirilen projenin detaylarını paylaşacak.

“Doğru Sipariş / Stok Yönetim Uygulaması Nasıl Olmalı?” sunumuyla sipariş/stok yönetim uygulamalarının doğru yapılması halinde sağladığı kolaylıklar hem firmalar hem tüketiciler gözünden değerlendirilecek.

Temiz Tabağın Hikayesi” isimli sunum ise İpek Ege moderatörlüğünde gerçekleşecek ve Şef  Uğur Alparslan, Şef Rafet İnce, Şef Tevfik Alparslan, Şef Ebru Baybara Demir, Şef Aydın Demir, Şef Özay Akar, Şef Mehmet Yalçınkaya, Şef  Erkut Abda, Şef Rıza Belenkaya, Şef Mehmet Uzunöz, Şef Hüseyin Gürsoy, Şef Özhan Şivetoğlu, Şef  Murat Deniz Temel, Şef Umut Eyioğlu, Şef Erdem Dırbalı, Şef Aylin Yazıcıoğlu, Şef Umut Sonat Güner, Şef Muhsin Ertürki ve Şef Eyüp Kemal Sevinç konuşmacı olarak yer alacaklar. Sunumda tamamen “bağımsız, özgür bir şef hareketi” olan ve Türk gastronomi dünyasında bakış açılarını ve alışkanlıkları değiştirecek Temiz Tabak Hareketi’nin doğuş hikayesini ve şef manifestosunun maddelerini imzacı şefler anlatacak.

Meliha Okur moderatörlüğünde, Ayşin Işıkgece, Durukan Duru, Arman Badur ve Sencer Solakoğlu  “Tohumu Tanıyor musun?”sunumu ile tohum konusunda bilinen yanlışları düzeltmek, bilgi vermek, gastronomi için önemini ve şeflerin bu konudaki sorumluluğunu vurgulayacağı bir oturum gerçekleştirecek.

Osman Serim moderatörlüğünde, İlhan Koçulu, Elif Ovalı, Filiz Hösükoğlu “Şef Mönüye Yerel Ürün Koyarsa Kim Kazanır?” oturumunda coğrafi işaretli ya da yöresel ürünlerin şefler tarafından daha çok kullanılmasının ürün ve sektöre katkısı değerlendirilecek.

Umut Sonat Güner moderatörlüğünde, Seray Erçetin – Zeytinyağı, Ebru Erke – Su, Ufuk Alpat – Bal konusunu ele alarak“Nasıl Bilirsin? Zeytinyağı, Su ve Bal Üçlemesi” sunumu ile bir şefin iyi hammaddeyi seçebilmesi için belirli ürünlerden yola çıkaracak basit taktikler vererek bu konuda algı oluşturacak bir oturum gerçekleştirecek.

Aslı Pasinli moderatörlüğünde “Akıllı Ol Akıllı: Tüketirken Tükenmesin, Kirlenmesin!” sunumu ile çevreye duyarlı tasarımlar ile kullan at plastiklerin çevreye, gıdaya verdiği zararların azaltılması ile ilgili çalışmalar incelenecek, şeflerin üzerine düşen sorumluluk masaya yatırılacak.

Betül Bildik moderatörlüğünde Aysun The Sütçü, Shirley Kanton “Trendler” sunumu ile gastronomide yeni trendler ve inovasyonlar paylaşılacak.

İpek Ege moderatörlüğünde Onur Özüvar, Fabio Brambilla, Kaya Demirer Doğru Bilinen Gıda Güvenliği Yanlışları” adlı başlığıyla gıda güvenliği ile ilgili gerçekler paylaşılacak ve yanlışlar düzeltilecek.

Murat Arıncı moderatörlüğünde Zafer Gürsoy Osmed Satın Alma Eğitimi” adlı oturumda satın alma planlaması, püf noktaları, tedarikçi seçimi, müzakere yöntemleri gibi konuların işleneceği bu özel eğitim Otel Satın Alma Müdürleri ve Eğitimi Derneği tarafından sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ücretsiz olarak verilecek.

Son olarak da Sirha İstanbul boyunca şefler ve tasarımcıların bir araya geldiği ‘Gıda için Tasarlayanlar’ isimli bir sergi olacak. Fuar alanında düzenlenecek olan bu sergide 10 tasarımcı 10 ürün hakkında konuşarak sektörü profesyonellerine hitap edecek.

Sirha İstanbul 2018 kapsamındaki konferanslar ve etkinlik programını görmek için tıklayın.

Sirha İstanbul 2018e’ya online davetiye için buraya tıklayın.

Organizers

İletişim bilgileri

[email protected]

Visited 822 times, 1 Visit today

Buraya yorum yazmak ister misiniz?

Related Event

Rossopomodoro Göztepe İstanbul

Prof. Dr. Hulusi Behçet Cad. No.10, Göztepe - Istanbul

14 Nisan 2013

17:00 To 19:00

Paşaeli ve Selendi şaraplarının Rossopomodoro’nun İtalyan makarnaları eşliğinde tadılacağı yemek-şarap eşleştirmesi ve şarap tadımının programı şöyle: •    Tadımı yapılacak şarapların kısa geçmişi (Paşaeli, Selendi, Kastro Tireli) •  …devamı

Bakucha Vineyard Hotel

BAKUCHA Vineyard Hotel & SPA, Çeşmekolu/Lüleburgaz/Kırklareli, Turkey

23 Aralık 2022

18:30 To 20:30

0533 514 14 90

Kırklareli’ndeki Arcadia Bağları’nın içinde yer alan Bakucha Hotel, 24 Aralık 2022, Cumartesi akşamı Jazzy Christmas yemeğine ev sahipliği yapacak.devamı

Harbiye Mah, Grand Hyatt Istanbul, Taşkışla Caddesi, Şişli/İstanbul, Türkiye

13 Şubat 2020

18:00 To 22:00

0212 368 12 34

Grand Hyatt İstanbul, 34 Restoran’da executive şef Fabio Brambilla’nın 5 aşamadan oluşturduğu mönüsü ve piyanist Aslı Güral’ın performansı ile özel bir Sevgililer Günü etkinliği sunuyor.devamı