CMC – Challenging Master Classes 2019

13 Nisan 2019

14 Nisan 2019

10:00 Kime 18:30

Gümüşsuyu Mahallesi, The Marmara Taksim, Taksim Meydani/Osmanlı Sokak, Beyoglu/Beyoğlu/Istanbul, Turkey

http://www.gustobar.com

Bilet fiyatları seçilen kategoriye göre 300 TL - 650 TL arasında

Etkinlikler Tanım

Gustobar tarafından üçüncüsü düzenlenen CMC – Challenging Master Classes 2019, 13-14 Nisan 2019 tarihleri arasında The Marmara Taksim‘de gerçekleştirilecek. Yeme-içme camiası, kanaat önderleri, şarap meraklıları ve profesyonellerini (horeca&perakende) bir araya getirecek etkinliğin bu yılki konuk listesi öncekilere kıyasla oldukça  kalabalık. Şarap uzmanları (alfabetik sıraya) Charles Metcalfe, Dilek Caner MW, Dr. Jamie Goode, Madeleine Stenwreth MW, Oz Clarke ve Paolo Basso‘nun konuk olacağı CMC – Challenging Master Classes 2019’da 8 Master Class  gerçekleştirilecek. Şarap konusunda kendini geliştirmek isteyenler için düzenlenen workshop sayısı da bu yıl 10.

Bu senenin bir diğer sürprizi, etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek şarap yarışması olacak. Winemakers’ Challenge Türkiye başlığını taşıyan yarışmada konuk uluslararası şarap uzmanlarından oluşan bir jüri, yarışmaya katılan Türk şaraplarını değerlendirecek ve  madalyaya değer görülen şarapları belirleyecek.

GÜNCELLEME: Winemakers’ Challenge Türkiye sonuçlarına ödül alan şaraplar listesine haber sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

CMC – Challenging Master Classes 2019 biletleri Mobilet üzerinden satışa sunuldu. Bilet sayfasında yer alan 15 çeşit biletin hangisi ne işe yarıyor? Hangi bilet türünü almalısınız? Daha önceki yıllarda gerçekleştirilen etkinliklere katılmamış olanlar veya terminolojiye hakim değilim diyenler için CMC Rehberi hazırladık. İşte temel sorulara kısa yanıtlar:

CMC – Challenging Master Classes 2019 ne demek?

Uluslararası şarap uzmanları eşliğinde gerçekleştirilen ve katılımcıların uzmanların değerlendirmelerini canlı izleyebildikleri, not alabildikleri ve kendi tadımlarıyla karşılaştırabildikleri “Master Class” ve eşlik eden diğer tadım/eğitim etkinlikleri bütünüdür. CMC 2019 özelinde Türkiye’de üretilen şaraplar, konuk uzmanlar tarafından Master Class salonunda değerlendirilirken, üreticiler daha büyük bir salonda, gezerek tadım düzeninde ürünlerini tüm ziyaretçilere tattırıyorlar ve çeşitli workshop’lar gerçekleştiriyorlar.

Gezerek tadım (walk around tasting) ne demek?

Büyük bir salonda belli bir düzene göre (üretici, coğrafya veya üzüm cinsi olabilir) kategorize edilmiş şarapları tatmak isteyen ziyaretçilerin, salonda dolaşarak, tercih ettikleri şarapları tadabildiği etkinliklerdir. CMC etkinliklerinde şaraplar beyaz, roze ve kırmızılarda markadan bağımsız, gövdelerine göre tasnif edilir (hafif gövdelierden tam gövdelilere doğru). Böylece aynı masada yan yana yer alan örneğin 4 farklı Sauvignon Blanc örneğini karşılaştırma şansınız olur. Tadım sırasında üretici temsilcileri de tadım masalarının başında olduğundan, üreticilere sorular sorabilirsiniz.

Gezerek tadım bölümünde Türkiye’nin belli başlı üreticileri öne çıkarmak istedikleri şarapları ile yer alır. Bu yıl 50 civarında üreticinin 200’e yakın şarap ile katılımı bekleniyor. Bu bölümü gezerek, Türkiye’de üretilen yerli ve uluslararası üzüm cinsleri arasındaki farkları deneyimleyebilirisiniz. Örneğin Öküzgözü ile Kalecik Karası arasındaki farkı tadarak deneyimleyebilir ya da üç farklı Kalecik Karası şarabı arasındaki kıyaslama yaparak kendi beğenilerinizin ne yönde olduğunu anlayabilirsiniz. Bu bölümde ayrıca peynir, zeytinyağı, ekmek, şarküteri ve kahve gibi şaraba eşlik eden yiyecekler de tadılabiliyor.

Workshop’larda ne var? Workshop’lar herkese açık mı?

Workshop’lar, belli temalar çerçevesinde bilgi verilen ve tadım yapılan yaklaşık 1 saatlik atölyelerdir. Salon kapasitesine göre genellikle 40’ar kişilik mekanlarda, derslik düzeninde, üretici veya temsilcisinin (önolog, winemaker veya konu hakkında uzman bir görevli) anlatımı sırasında tadım kadehlerine sırayla servis edilen örneklerin tadımıyla gerçekleştirilir. Genellikle 5 veya 6 şarap tadılır, aralarındaki farklar ve özellikler hakkında konuşulur, konuya özgü bilgiler verilir ve uzmana sorular sorlulur. Bu yıl CMC kapsamında bilet seçenekleri arasında gezerek tadım + workshop katılımı var. Bu kategorideki biletlerden satın alanlar hem iki gün boyunca gezerek tadım bölümüne giriş, hem de rezervasyon yaptırdıkları bir workshop’a katılım hakkı elde ederler. Workshop programını ve ayrıntılarını burada bulabilirsiniz.

Master Class nedir? Master Class’lar sadece uzmanlar için mi?

CMC – Challenging Master Classes 2019 kapsamında davetli uluslararası şarap uzmanları, eleştirmenler, ayrı ayrı veya birlikte toplam 8 Master Class düzenleyecekler. Her birinin temalarını aşağıda, ayrıntılarını ve saatlerini CMC – Challenging Master Classes 2019 Programı’nda bulabilirsiniz. Master Class’lara genellikle uzmanlar, sektör çalışanları ve şarap eğitimi alanlar katılıyor ancak her seviyeden şarap meraklısının katılımına açık. Tadılan bir şarap hakkında uzmanın değerlendirmelerini dinlemek ve kendi değerlendirmeleri ile kıyaslamak, hem bilgileri pekiştirmek hem de şarap ve duyusal değerlendirme konusunda yeni şeyler öğrenmek için mükemmel bir fırsat. Şarap bilginiz hangi seviyede olursa olsun, Master Class’a katılabilirsiniz. Master Class’larda simultane çeviri yapılıyor.

CMC 2019 Master Class Oturumları

13 Nisan 2019, Cumartesi
12:30 – 14:00 “Cabernet Sauvignon” Üzerine Farklı Yaklaşımlar
15:15 – 16:15 Türk Şaraplarının Dünya Sınavı / Challenge of Turkish Wine in World Arena
17:30 – 18:30 Şarap Tadımı ve Algısı / Wine Tasting & How We Perceive Wines
16:00 – 18:30 Challenging Master Classes with Oz Clarke & Madeleine Stenwreth MW

14 Nisan 2019, Pazar
12:30 – 14:00 Kör Tadım / Blind Tasting
15:00 – 16:30 Yerel Üzümlerin Yeniden Doğuşu / The Rebirth of Indigenous Grape Varieties
17:15 – 18:15 Yemek ve Şarap Eşleşmesi / Food & Wine Pairing
14:00 – 16:30 Challenging Master Classes with Oz Clarke & Madeleine Stenwreth MW

CMC 2019 Workshop Programı

13 Nisan 2019, Cumartesi Workshop Programı
10:30 – 11:30 Yair Haidu ile Kadeh-Şarap Arasındaki İlişki. Tadım Nasıl Organize Edilir?
11:10 – 12:00 İç Ege Bağ Rotası (Kastro Tireli, Kavaklıdere, Selendi ve Yanık Ülke)
13:00 – 14:00 Levon Bağış ile Trakya Bağ Rotası, Kuzey Terruarı
15:00 – 16:00 Sevilen Şarapları, 10 Rekolte, Centum Syrah Dikey Tadımı
17:00 – 18:00 Murat Çark ile Whisky Mentoring

14 Nisan 2019, Pazar Workshop Programı
10:30 – 11:30 Emre Soylu ile İyi Zeytinyağı Atölyesi
11:10 – 12:00 Umay Çeviker ile Urla Bağ Yolu
13:00 – 14:00 Meltem Zeynep Çoşkun ile Yıllanabilir Bordeaux Şarapları
15:00 – 16:00 Şef Tuncay Gülcü ile Yemek Şarap Eşleşmesine Tersten Bakış
17:00 – 18:00 Murat Çark ile Whisky Mentoring

CMC 2019’e katılacak konuk uluslararası şarap uzmanları

Charles Metcalfe, Dilek Caner MW, Dr. Jamie Goode, Madeleine Stenwreth MW, Oz Clarke ve Paolo Basso bu yılki Master Class’larda şarapları değerlendirecekler. Şarap uzmanı Umay Çeviker ise Yerel Üzümlerin Yeniden Doğuşu / The Rebirth of Indigenous Grape Varieties başlıklı Master Class’ın moderatörlüğünü yürütecek. Konuk şarap uzmanlarının biyografilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Şarap konusunda çok az bilgim var, CMC 2019’da hangi bileti almalıyım?

Hangi bileti seçeceğiniz, bu etkinliğe ayıracağınız zaman ve elde etmek istediğiniz kazanımlara bağlı.

Yeni şaraplar tatmak, ortamı görmek ve üreticilerle tanışmak istiyorsanız > Gezerek Tadım Bileti almanızı öneririz. Bilet iki günlük (13-14 Nisan 2019, saat 09:00 – 18:30 arası). Plan yapmanız ve tadımı zamana yaymanız, tadım sırasında şarabı tükürmeniz, su içmeniz, yemek arası vermeniz, arada salondan dışarı çıkmanız sağlıklı bir tadım için gereklidir.

Tadım yapmak ve uzmanlardan yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız > Gezerek Tadım + 1 Workshop Bileti  veya Gezerek Tadım + Master Class Bileti seçeneklerine göz atmanızı öneririz. Seçenekler arasında 2 Master Class katılımlı olanlar da var. Bu biletler de 13 ve 14 Nisan için iki günlük girişi kapsadığından, workshop ve Master Class saatlerine göre kendinize plan yapmanız, tadımı zamana yaymanız, tadım sırasında şarabı tükürmeniz, su içmeniz ve yemek arası vermeniz sağlıklı bir tadım için gereklidir.

Bu tür etkinliklerde uyulması gereken kurallar nelerdir?

  • Öncelikle ister gezerek ister masa başında, tüm tadımlarda uyulması gereken bir numaralı kural, tadıma gelirken  parfüm, losyon, saç spreyi ve benzeri kokulu kozmetikler kullanmamaktır. Kozmetik kokuları hem sizin hem de diğer katılımcıların koku duyusunu etkiler. Varsa ruj veya krem gibi kokulu, bulaşıcı kozmetikleri tadıma başlamadan önce silmelisiniz.
  • Tadım mekanlarında sessiz olmalı, cep telefonuyla konuşmamalısınız. Gezerek Tadım sırasında telefonla veya arkadaşlarınızla konuşmak için salon dışına çıkabilirsiniz ancak Master Class ve workshop’lar sırasında mecbur kalmadıkça salondan çıkmamalısınız.
  • Gezerek Tadım’da tadım için servis edilen miktar, bir şarabı değerlendirebilmeniz için yeterlidir. Fazlası için ısrar etmeyin. Şarabı ağzınızda çevirdikten sonra tükürebilirsiniz, gerekiyorsa bardağınızda kalanı atık kovasına boşaltabilirsiniz. Bardağınız çok kirlendiyse bardağınızı biraz suyla çalkalayabilir veya değiştirebilirsiniz ancak yüzlerce kişiye sürekli temiz bardak sağlamanın kolay olmadığını bilerek, bardağınıza sahip çıkmanızı öneririz. Mekanı terk ederken kirli bardağınızı herhangi bir yere değil, kirli tepsisine bırakmalısınız.

Gurme Ajanda’nın tavsiyesi

CMC – Challenging Master Classes 2019‘da Gurme Ajanda’nın masasına uğramayı unutmayın. Eski ve yeni üyelerimiz için küçük hediyelerimiz ve atıştırmalıklarımız olacak.

Genel olarak tadım etkinlikleri, özel olarak bu etkinlik konusunda verebileceğimiz altın tavsiye şu: Girişte yaka kartı ile birlikte verilen kitapçığa gözünüz gibi bakın ve olabildiğince not almaya çalışın. Tadım sırasında yazı yazmak için müsait olamasanız da yıldız, kalp veya başka bir işaret koyarak, izlenimlerinizi kaydedin. İlerisi için elinizin altında şarap türü, üzüm cinsi, üretici, bölge, rekolte vb. bilgilerin yer aldığı değerli bir kitapçık edinmiş olacaksınız. 200 civarı şarap arasında bildikleriniz olduğu gibi, ilk defa tattıklarınız da olacaktır. İşte bu kitapçık ve notlar sayesinde, daha kolay hatırlayacak, daha bilinçli seçimler yapabileceksiniz.

Organizers

Gustobar

İletişim bilgileri

[email protected]

Visited 1253 times, 1 Visit today

Buraya yorum yazmak ister misiniz?

Related Event

Harbiye, Grand Hyatt Istanbul, Taşkışla Caddesi, Şişli/İstanbul, Turkey

30 Aralık 2022 To 31 Aralık 2022

17:00 To 21:59

Harbiye‘de yer alan Grand Hyatt İstanbul, yılbaşına özel hazırladığı mönüleri ve Suami Ramirez ve orkestrasının programıyla, 2023 yılına sevdikleri ile birlikte eğlenerek girmek isteyen misafirlerini bekliyor.devamı

Eataly yumurta yemekleri atölyesi

Eataly Mutfak Atölyesi - Zorlu Center- Meydan Katı - Beşiktaş - Istanbul

16 Temmuz 2017

17:00 To 20:00

212 336 66 00

Eataly Mutfak Atölye’sinde 17 Temmuz 2017’de “Yumurtanın 50 Tonu” başlıklı bir yumurtalı yemekler atölyesi düzenleniyor.devamı

Muratpaşa, Muratpaşa İlçe Nüfus Müdürlüğü, Emrah Caddesi, Muratpaşa/Antalya, Türkiye

22 Eylül 2022 To 24 Eylül 2022

08:00 To 17:00

I.devamı