Sommeliers’ Selection Enologist+ 2021

20 Kasım 2021

21 Kasım 2021

10:00 Kime 18:00

Gümüşsuyu, The Marmara Taksim, Osmanlı Sokak, Beyoğlu/İstanbul, Turkey

Bir günlük giriş 375 TL, iki günlük giriş 500 TL.

Etkinlikler Tanım

GÜNCELLEME:
Sommeliers’ Selection Enologist+ 2021 atölye ve master class programı belli oldu (görmek için tıklayın)
Sommeliers’ Selection Enologist+ 2021 Şarabını Kendin Getir yemeği yeri ve mönüsü belli oldu (görmek için tıklayın)

Covid-19 nedeniyle verilen uzun bir aradan sonra şarap severlerin heyecanla beklediği etkinlik Sommeliers’ Selection  Enologist+ 2021 yeniden düzenleniyor. 20-21 Kasım 2021 tarihleri arasında The Marmara Taksim Hotel‘de gerçekleştirilecek olan etkinlik, Gustobar Events tarafından organize ediliyor ve Türkiye’nin en kapsamlı şarap tadımı etkinliklerinden biri kabul ediliyor.

Sommeliers’ Selection Enologist+ 2021’de sizi neler bekliyor?

Sommeliers’ Selection Enologist+ etkinliklerinin formatını daha önce katılmamış olanlar için kısaca açıklamakta fayda var. Böylece Kasım’daki büyük etkinlikte sizi nelerin beklediğine hızlı bir göz gezdirebilirsiniz: Etkinlik, şarap severlerin yeni şaraplar tadabilecekleri gezerek tadım bölümü “Tat&Tanış” , “Atölyeler” ve “Master Class” olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Etkinlik alanına girebilmek için bir veya iki günlük “Tat&Tanış” bileti almak gerekiyor. Biletler bu yıl yaşanan tüm ekonomik olumsuzluklara rağmen bir günlük giriş 375 TL, iki günlük giriş (kombine) için 500 TL olarak belirlendi. Etkinlik günü farklı saatlerde düzenlenen atölyeler ve Master Class’lar genellikle 20-30 kişi kapasiteli, bu atölyelere ve uluslararası üne sahip şarap uzmanları ile tadımlara katılmak için ayrıca bilet almak gerekiyor.

75’ten fazla üretici, 350’den fazla lezzet Tat&Tanış bölümünde

Tat&Tanış bölümü hem şarap üreticilerinin, hem şaraba eşlik eden peynir, şarküteri, kuru gıda ve diğer lezzetlerin tadılabildiği birkaç salondan oluşuyor. Şarap tadım salonunda çoğunluğu yerli üreticilerin ürünlerinden oluşan şaraplar, hafif gövdeliden orta ve dolgun gövdeliye doğru belli bir düzen içinde sergileniyor. Böylece şarap severler en hafif gövdeli beyazlardan en dolgun gövdeli kırmızlara doğru belli bir düzende, aynı veya birbirine benzer yapıda üzümlerden yapılan şarapları yan yana görerek ve tadarak şarap dünyasını daha yakından tanıma fırsatı buluyor.

Etkinliğe önceki yıllardaki katılıma bakarak, 2021’de 75’ten fazla üretici ile 250’den fazla lezzetin katılacağını tahmin etmek zor değil. Bu sayılar sektörün Sommeliers’ Selection Enologist+ ilgisini kanıtlaması bakımından önemli. Şarap severler elbette tadım eyleminin doğasına uygun olarak şarapların çoğunu tükürüyor, etkinlik kitapçığına bakarak tatmak istedikleri şaraplara yoğunlaşıyor ve tadımı tüm bir güne yayıyorlar. Bu bölüme salon kapasitesi, ortamın rahatlığı gözetilerek günde 400 kişiden fazlası  kabul edilmiyor.

Uzmanlarla birlikte tadım: Atölyeler ve Master Class’lar

Sommeliers’ Selection Enologist+’in Atölyeler bölümü, iki güne yayılan üretici veya şarap uzmanlarının, hatta bazen bira veya viski uzmanlarının yönettiği yaklaşık bir saat süren etkinliklerden oluşuyor. Sommeliers’ Selection Enologist+’in 2021 atölyeleri pek yakında açıklanacak. Güncellemeler için lütfen bu sayfayı daha sonra tekrar ziyaret edin.

Etkinliğin adı Master Sommelier ünvanına sahip sommelier’lerin Türk şaraplarını tadarak değerlendirmesinden geliyor. Bu yıl Sommeliers’ Selection Enologist+’in konukları  İsa Bal MS, Ronan Sayburn MS, şarap satın alma danışmanlığı yapan Justin Howard-Sneyd ile şarap programı yapımcısı ve winemaker Joe Wadsack. 7 ayrı Master Class’ta aşağıdaki konular ele alınacak ve katılımcılarla birlikte tadılacak, değerlendirme yapılacak. Simultane çeviri yapılan Master Class etkinliklerinin başlıkları şöyle:

MC 1: Süpermarketler için Şarap Seçimi / Selecting Wines for Supermarkets
MC 2: Joe Wadsack ile Yerel Üzümlerin Keşfi / Discovering The Potential of Local Grape Varieties with Joe Wadsack
MC 3: Sommeliers’ Selection Tranche 1
MC 4: Şarap Mağazaları için Şarap Seçimi / Selecting Wines for Independent Wine Merchants
MC 5: Fine Dine Restoranlar için Şarap Seçimi /Selecting Wines for Fine Dine Restaurants
MC 6: Kör Tadım Nasıl Yapılır? / How to Blind Taste?
MC 7: Sommeliers’ Selection Tranche 2

Sommeliers’ Selection Tranche seanslarında master sommelier’ler katılımcılara, aday gösterilen ürünler arasından seçtikleri 15 civarında şarabı  tattıracaklar, tadım notlarını ve neden bu şarapları seçtiklerini paylaşacaklar. MC 1 – MC 2 – MC 4 – MC 5 – MC6 – seansları 30’ar kişi, MC 3 ve MC 7 seansları ise 75’er kişi kapasitelidir. Master Class’lara katılım için ayrıca bilet almak gerekiyor. Master Class saatleri ve biletleri için buraya tıklayın.

Sommeliers’ Selection Enologist+ kapsamında gerçekleşecek atölyelerin kısa programını aşağıda bulabilirsiniz. Atölye katılım ücreti 125 TL. Son dakika değişiklikleri ve diğer bilgiler için etkinlik sitesini kontrol etmeyi unutmayın.

20 Kasım, Cumartesi Atölye Programı
11:30 – 12:20  Atölye 1 Murat Mumcuoğlu ile Rioja’dan Toro’ya İspanya
12:30 – 13:20 Atölye 2 Ebru Günaçan ile 1 Üzüm 4 Hikaye
13:30 – 14:20 Atölye 3 Nilgün Şeber Kahraman ile Sobran Bağları ile Şarap ve Sanat
15:30 – 16:20 Atölye 4 Bilge Yamen ile Yedi Bilgeler’den Farklı Teruarlar
16:30 – 17:20 Atölye 5 Sibel Çoban Ürentay ile 900 Caberbet Sauvignon, 900 rakım – 7 yıl dikey tadımı

21 Kasım, Pazar Atölye Programı
10:30 – 11:20 Atölye 6 Vedat Ozan ile Damakta Bir Koku Yolculuğu
13:30 – 14:20 Atölye 7 Burak Özkan ile Likya’nın Keşifleri
15:30 – 16:20 Atölye 8 Çağdaş Öngen & Yiğit Akdemir ile Senin Lezzetin Ne?
16:30 – 17:20 Atölye 9 Kutay Özoktay & Çağdaş Öngen ile Acı & Tatlı Dünya’lar

Avantajlı biletler ve fırsatlar

Sommeliers’ Selection Enologist+’in Tat&Tanış bölümüne günlük giriş bileti 375 TL, iki günlük giriş bileti 500 TL. Master Class’ların her birine katılım 300 TL., atölyelere katılım 125 TL. Biletler konusunda bazı avantajlar var. Öncelikle tüm gastronomi ve mutfak sanatları öğrencileri için 21 Kasım, Pazar ile sınırlı olmak üzere Tat&Tanış bileti %50 indirimli. Ayrıntılar için tıklayın.  Bir diğer indirimli bilet fırsatı aynı gün içinde 2 tane Master Class veya 4 ve üzeri atölyeye bilet alanlar için: Bu durumda Tat&Tanış bölümüne ayıracak yeterli zaman kalmayabileceğinden diğer günün Tat&Tanış bileti hediye. Sommeliers’ Selection Enologist+ biletlerini satın almak için buraya tıklayın.

Şarabını Kendin Getir yemeği

Sommeliers’ Selection etkinliklerinin geleneksel hale gelen Şarabını Kendin Getir yemeği 20 Kasım 2021, Cumartesi akşamı 20:00 – 23:00 arasında Spago by Wolfgang Puck restoranda gerçekleştirilecek. Saat 22:00’den itibaren Pınar Güsar ve Orkestrası’nın canlı müzikleri ile katılacağı, konukların kendi seçecekleri şarapları yanlarında getirebileceği yemeğin ücreti 675 TL. Mönüsünü aşağıda bulabileceğiniz yemek hakkında diğer detaylar ve biletler için buraya tıklayabilirsiniz.

Şarabını Kendin Getir 2021 yemeği mönüsü

Soğuk Başlangıç

Burrata, Yaz Domatesleri ve Çilek, Badem, Fesleğen Yağı

Sıcak Başlangıç

Kuşkonmaz ve Karidesli Risotto, Trüf Yağı, Parmigiano Parmesan

Ana Yemek

Fillet Mignon Sauce Perigourdine, ‘‘Hasselback’’Patates ve Kuşkonmaz

Tatlı

Baked Alaska Frambuaz – Çikolatalı Dondurma, Orman Meyveleri

 

Etkinlikle ilgili son haberimiz: Gurme Ajanda olarak biz de Sommeliers’ Selection Enologist+ 2021’de standımızla yer alacağız. Okurlarımızla buluştuğumuz standımıza uğramayı ihmal etmeyin.

Organizers

Gustobar

Etkinlik Bilgisi

Biletler Sommeliers' Selection sitesinde satışa sunuluyor.

Visited 594 times, 1 Visit today

Buraya yorum yazmak ister misiniz?

Related Event

Gusto Konyak Kursları başlıyor

İncirli Şaraphane , Kuruçeşme Mh. Öksüz Çocuk Sokak, 34345 Istanbul

5 Şubat 2016 To 26 Şubat 2016

13:00 To 15:00

İçki kültürü dergisi Gusto’nun 2003 yılında başlattığı şarap, 2009’da başlattığı Viski ve 2012’de başlattığı bira kurslarından sonra, dünyada bir ilk olarak Gusto Konyak Kursları da başlıyor.devamı

Mövenpick Hotel Istanbul, Büyükdere Caddesi, 4. Levent - Istanbul

18 Haziran 2011

10:00 To 13:00

Mövenpick Hotel İstanbul, 19 Haziran’daki Babalar Günü’nde özel bir brunch düzenliyor.devamı

Levazım, Zorlu Center, Koru Sokağı, Beşiktaş/İstanbul, Türkiye

6 Temmuz 2023 To 15 Temmuz 2023

09:00 To 20:00

Zorlu Center, bu yaz Açık Hava Etkinlikleri kapsamında ‘Food Truck Park’ etkinliğine ev sahipliği yapıyor. 7-16 Temmuz 2023 tarihleri arasında Zorlu Center’da ilk kez gerçekleşen ‘Food Truck Park’ta,…devamı